A.C.P مکمل بتن

توضیحات

از جمله عوامل اصلی نفوذپذیری بتن می‌توان به تبخیر بخشی از آب اختلاط اضافه شده جهت حصول کارائی یا روانی بیشتر به بتن اشاره نمود؛ که به دلیل عدم شرکت در واکنش هیدراسیون تبخیر شده و باعث ایجاد لوله‌های موئین زیادی در بتن خواهد شد. یکی دیگر از عوامل اثرگذار در نفوذپذیری بتن کسری فیلر سنگدانه‌ها و عدم استفاده از ریز دانه یا پر‌کننده مناسب است که منجر به مصرف سیمان بیشتر خواهد شد. برای رفع نقایص یادشده و ساخت بتن‌های نفوذناپذیر به‌ویژه در مناطق آب و هوایی مهاجم نظیر مناطق ساحلی، مناطق کویری و … راهکارهای تخصصی متعددی وجود دارد که عموماً بر بهره‌گیری از مواد افزودنی شیمیایی و معدنی بتن تکیه دارند که از آن جمله می‌توان به مصرف همزمان ماده افزودنی میکروسیلیس برای ارتقاء کیفی جزء چسباننده به همراه مواد کاهنده آب بتن اشاره نمود.
استنشاق پودر میکروسیلیس توسط نیروهای انسانی که در فرآیند ساخت بتن فعالیت می‌کنند همواره از دغدغه‌های زیست محیطی و ایمنی کارخانه‌های ساخت بتن بوده، مضاف بر اینکه تعدد مواد افزودنی و حفظ نسبت و زمان صحیح افزودن آن‌ها به بتن نیز باید تحت کنترل نگه‌داشته شود. موارد یاد شده عموماً طراحان و سازندگان بتن را با مشکلات متعددی مواجه ساخته است. لذا برای رفع نقایص یاد شده، ایده ساخت ترکیبات دوغابی و ارتقاء سطح کیفی آن‌ها با بهره‌گیری از دانش شیمی مطرح گشت و با طراحی انواع ژل‌های پوزولانی و میکروسیلیس در حال توسعه می‌باشد.
شرکت آبادگران با توجه به لزوم تحقق بخشیدن به خواص کیفی مد نظر طراحان و سازندگان بتن مبنی بر افزایش کارایی و مدت زمان کارپذیری موثر، همچنین کاهش مقادیر جذب آب و نفوذپذیری بتن، ۶ گونه ژل حاوی میکروسیلیس یا پوزولان و مواد کاهنده آب و روان‌ساز بتن را با نام‌های مکمل بتن (A.C.P)، پاورژل (POWER GEL) ، سوپر ژل (MS-5) ، میکروژل (MICRO GEL) ، آباژل (ABAGEL) و پمکریت (PUMKRET) طراحی و تولید نموده که بر حسب شرایط محیطی محل ساخت و بتن‌ریزی، نوع مصالح مصرفی و مشخصات بتن تازه و سخت شده باید انتخاب گردند. جهت اطلاعات بیشتر و مقایسه دقیق تر انواع مکمل بتن شرکت آبادگران ، فایل جدول مقایسه محصولات مکمل بتن شرکت صنایع شیمی ساختمان آبادگران مشاهده نمایید.
 
مکمل بتن A.C.P
مکمل بتن A.C.P گونه پیشرفته‌ای از مواد افزودنی بتن است که برای ساخت بتن‌های توانمند و چند منظوره در زمان ساخت به بتن افزوده می‌شود. این ماده علاوه بر بالا بردن اسلامپ بتن در زمان ساخت بتن (افزایش کارایی) باعث رفع جذب آب و قطع نفوذ پذیری بتن سخت شده می‌گردد. مواد اصلی سازنده این ماده شامل میکروسیلیس ، فوق روان‌ کننده پلیمری ، واترپروف ، کاتالیزورها و فیلرهای پر‌کننده می‌باشد.

 

روش مصرف مکمل بتن A.C.P

مقدار مصرف
بسته به شرایط محیطی محل ساخت و بتن ریزی، مقدار کارایی و مقاومت های مورد نیاز، مقدار مصرف با آزمایش های کارگاهی مشخص خواهد شد اما این مقدار حدود ۵ تا ۹ درصد وزن سیمان مصرفی خواهد بود. توجه: همیشه در زمان مصرف ماده افزودنیA. C. P نسبت W/C در محدوده ۰٫۴ لحاظ گردد. تغییر مقدار مصرف مصرف کمتر یا بیشتر از محدوده مجاز این ماده افزودنی فقط می تواند با مجوز کارشناسان تکنولوژی بتن شرکت صنایع شیمی ساختمان آبادگران انجام پذیرد. درصورت مصرف همزمان چند ماده افزودنی بتن حتماً با دفتر فنی شرکت آبادگران تماس حاصل بفرمایید.
روش مصرف
مکمل بتن را می توان به دو صورت به بتن اضافه نمود:
۱- پس از اختلاط کامل تمام اجزاء سازنده بتن
۲- با کل آب اختلاط بتن یا بخشی از آن مخلوط نموده و به مخلوط بتنی اضافه شود

 

خواص و اثرات مکمل بتن A.C.P

کاهش نسبت آب به سیمان
کاهش ۱۵ تا ۲۰ درصدی عیار سیمان
افزایش روانی یا کارایی بتن
افزایش مدت زمان کارایی بتن در حالت خمیری
سهولت پمپاژ و کاهش استهلاک تجهیزات بتن ریزی
سازگاری با انواع سیمان های پرتلند
امکان مصرف سیمان تیپ ۲ به جای تیپ ۵
افزایش مقاومت فشاری بتن در حدود ۳۰ تا ۷۰ درصد
رفع نفوذپذیری بتن
افزایش مقاومت سایشی بتن
جلوگیری از نفوذ یون کلر و سایر یونهای مخرب شیمیایی به داخل بتن
کاهش احتمال بروز پدیده A-A-R بواسطه کاهش مصرف عیار سیمان

 

مـوارد کـاربرد مکمل بتن A.C.P

ساخت و حمل بتن در مسافت های طولانی و مناطق گرمسیر
ساخت بتن های پرمقاومت و نفوذ ناپذیر
بتن ریزی در مناطق تحت حمله یون های مخرب شیمیائی نظیر نواحی شمالی و جنوبی کشور و شوره زارها
ساخت بتن اسکله ها ، پل ها ، مخازن ، منابع و…
ساخت بتن تصفیه خانه ها

 

مـشخصات فیزیکـی و شیمیایی مکمل بتن A.C.P

حالت فیزیکی: دوغاب غلیظ
وزن مخصوص: g/cm3 1/43 ± ۰/۰۵
رنگ: خاکستری تیره
یون کلر: ندارد (کمتر از استاندارد ISIRI 2930)
آلایندگی محیط زیست: ندارد

 

مـلاحظات مکمل بتن A.C.P

مدت نگهداری : یک سال در بسته بندی اولیه
شرایط نگهداری : ظروف دربسته، دور از سرما و یخبندان و تابش مستقیم نور خورشید
بهترین دمای نگهداری : ۱۰+ تا ۳۰+ درجه سانتی گراد
نوع بسته بندی : سطل ۲۵ کیلوگرمی
با توجه به منسوخ شدن استاندارد DIN 1048 استاندارد BS EN 12390-8 برای انجام آزمون های عمق نفوذ آب به داخل بتن ملاک فعالیت های آزمایشی و کنترل کیفی قرارگرفته است.

 

حفاظت و ایمنی مکمل بتن A.C.P

این ماده در محدوده مواد خطر ساز و مضر برای سلامتی و محیط زیست قرار ندارد با این وجود به هیچ عنوان نباید بلعیده شود یا با چشم تماس داشته باشد.
درصورت برخورد اتفاقی با پوست یا چشم باید فوراً با آب شیرین فراوان شسته شود.
درصورت بلعیده شدن فوراً به پزشک مراجعه شود.
لطفاً به برگه اطلاعات ایمنی (MSDS) مراجعه شود.
این ماده آتشزا نیست.

 

دانلود کاتالوگ

برگه اطلاعات فنی مکمل بتن A.C.P
جدول مقایسه محصولات مکمل بتن شرکت صنایع شیمی ساختمان رهجویان توسعه زاگرس

 

هنوز هیچ نقد و بررسی وجود ندارد.

نقد خود را اضافه کنید